Unikátna pamiatka na cisárovnú Alžbetu (Sissi) v zbierkach Múzea mesta Bratislavy

Geschichte
27. Dezember 2018

„Osmičkový“ rok 2018 je bohatý na rôzne významné jubileá. Primárna pozornosť je u nás venovaná najmä okrúhlym výročiam historických udalostí spojených s Československou republikou. Trochu v tieni týchto kľúčových momentov našich novodobých dejín zostávajú staršie výročia z obdobia habsburskej monarchie. Patrí k nim aj 120. výročie tragického úmrtia rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej, známej ako Sisi (Sissi), ktoré sme si pripomenuli 10. septembra tohto roku.

V zbierkach Múzea mesta Bratislavy sa nachádza len niekoľko predmetov viažucich sa k tejto osobnosti. Sú to predovšetkým numizmatické artefakty: medaily vydané pri príležitosti jej sobáša s cisárom Františkom Jozefom I. (1854) a na pripomenutie 25. výročia uzavretia manželstva tohto páru (1879) a tiež medaily razené pri príležitosti Alžbetinej uhorskej korunovácie (1867) a jej úmrtia (1898).

Okrem uvedených medailí múzeum opatruje ešte jednu zaujímavú a širšej verejnosti zatiaľ neznámu pamiatku na cisárovnú Alžbetu. Ide o spomienkový predmet, vyhotovený po jej smrti. Do zbierok múzea sa dostal v rokoch 1903 – 1904 darom od Józsefa Mayra z Budapešti, hlavného správcu arcivojvodského majetku (azda arcivojvodu Friedricha, ktorý mal v tom čase vo vlastníctve panstvo so sídlom v Mosonmagyaróvári).

Na malej obdĺžnikovej poduške (vankúšiku) zo sivého hodvábu je v ľavej časti našitá kytička troch kvietkov z čierneho hodvábu, v pravej časti čierny drevený krížik s nápisom IN MEMORY OF, pod ním pripevnený kúsok jemného čierneho tylu upraveného do mašle. Na poduške je čiernymi niťami vyšitý šikmo položený latinský kríž a pod ním ERZSÉBET 1898 sept. 10 (dátum vraždy cisárovnej Alžbety v Ženeve).

 

Unsere Unterstützer